• ru
Адвокатська компанія
«Слинько та партнери»

Декларування недостовірної інформації

Декларування недостовірної інформації

Обов’язок подавати електронні декларації новела для України. Відсутність напрацьованої практики часто призводить до прикрих помилок: несвоєчасне подання, неповне або неправильне заповнення і т.д.

Якщо правоохоронці доведуть, що подібні недоліки були допущені умисно, декларант понесе адміністративну або навіть кримінальну відповідальність (ст.366 -1 КК України).

У цих випадках велике значення мають результати контролю і повної перевірки декларацій. Їх проводить Національне агентство з питань запобігання корупції. НАБУ, в свою чергу, виявляє факти, що містять ознаки злочину.

Від результатів перевірочних заходів, що проводяться на початковому етапі, залежить і результат майбутнього кримінального провадження. Тому якщо Вам стало відомо, що стосовно Вашої декларації проводяться подібні дії – правильно відразу ж звернутися до адвоката.

Слідчих протягом 4-5 років навчають теорії та практиці розкриття злочинів. В тому числі, тактиці проведення слідчих дій. А тому, не маючи відповідної підготовки, захистити свої інтереси Ви зможете тільки за допомогою досвідченого адвоката. І це необхідно, щоб (як мінімум) не нашкодити собі.

За що настає відповідальність за ст.366-1 КК України?

Щоб зрозуміти суть ст.366-1 КК України, розкладемо цю норму на окремі елементи. Почнемо з діянь, за які настає кримінальна відповідальність. Їх два:

 • внесення завідомо недостовірної інформації у декларацію;

 • умисне неподання декларації.

При цьому кримінальна відповідальність за декларування завідомо недостовірної інформації щодо майна або інших матеріальних активів настає за однієї важливої умови: така інформація повинна відрізнятися від достовірної на суму, яка перевищує 250 прожиткових мінімумів (для працездатних осіб). Це не менш 421 000 грн (на вересень 2017).

Наприклад, посадовець не вказав у декларації, що в його власності знаходиться нова квартира. Якщо за результатами оцінки вартість цієї квартири виявиться вище 421 000 грн, службовцю може загрожувати відповідальність за ст.366-1 КК України.

Кому інкримінується ст.366-1 КК України?

Важливий елемент цієї норми – вказівка на категорію осіб, яким загрожує відповідальність за цією статтею. У цьому питанні ст.366-1 Кримінального кодексу України відсилає нас до Закону «Про запобігання корупції».

Коло осіб, яких притягають за декларування недостовірної інформації, зазначений в п.1, п.п. «а» і «в» п.2 і п.5 ст.3 цього Закону.

Правоохоронці повинні обов’язково проаналізувати ці положення, а також документи, які свідчать, що потенційний підозрюваний належить до цієї категорії осіб.

Що станеться, якщо вони зроблять це недобросовісно або припустяться помилки? Тоді під підозру може потрапити людина, яка не є суб’єктом за ст.366-1 КК України. В результаті, права цієї людини будуть порушені.

Участь адвоката допоможе уникнути таких ситуацій або своєчасно виправити помилку. Захисник проаналізує дії правоохоронців і, якщо була допущена помилка, правильно на неї відреагує. Це захистить Вас від неправомірного обвинувачення.

Дещо про повну перевірку декларацій

Одним із шляхів виявлення факту вчинення злочину за ст.366-1 КК України є повна перевірка декларацій. Її призначають у випадках, коли декларація:

 • подана службовцем, який займає відповідальне чи особливо відповідальне становище, або ж посада декларанта передбачає високий корупційний ризик;

 • за результатами арифметичного і логічного контролю (проводяться за допомогою програми Реєстру декларацій) містить невідповідності;

 • містить поля, де зазначено: «Член сім’ї не надав інформацію».

Також повна перевірка проводиться, якщо Національне агентство з питань запобігання корупції:

 • одержало інформацію про можливу наявність недостовірних даних в декларації (джерело не важливе: фізичні особи, ЗМІ, Інтернет і т.д.);

 • виявило невідповідність між рівнем життя декларанта та задекларованим майном/доходами (за результатами моніторингу способу життя).

Таким чином, кожна з цих 5 підстав служить приводом для проведення повної перевірки декларації.

Результати повної перевірки оформлюються відповідним рішенням. Воно повинно містити докази і висновки, побудовані на підставі встановлених обставин.

У разі виявлення порушень, рішення з результатами, як правило, лягає в основу підозри за ст.366-1 КК України.

Чим допоможе адвокат?

У разі повної перевірки декларації або інших дій щодо Вас, як декларанта, важливо якомога швидше звернутися за юридичною допомогою. Тоді, ще до початку кримінального провадження, адвокат почне вибудовувати ефективний захист.

На етапі повної перевірки декларації його функції такі:

 • проаналізує рішення про перевірку (чи наявні всі реквізити, чи вказані підстави і т.п.) і по можливості оскаржить його;

 • встановить, чи коректно викладені порушення і оцінений розмір невідповідностей, якщо необхідно – ініціює проведення експертиз;

 • допоможе не лише правильно, а й безпечно для Вас скласти пояснення (їх вимагатимуть від Вас, як декларанта, в ході перевірки);

 • простежить, щоб під час перевірки використовувалися тільки законні методи збору інформації, без довільного втручання у Ваше життя і т.п.;

 • за необхідності – оскаржить рішення про результати.

Якщо після перевірки буде відкрито кримінальне провадження, адвокат простежить за коректністю слідчих дій і підготує надійну позицію для суду.

 • Компанія «Слинько та партнери» – компанія повного юридичного сервісу для сфери бізнесу і посадових осіб.
 • Наша Компанія об'єднує фахівців з досвідом більше 25 років, включаючи досвід роботи в правоохоронних і контролюючих органах. Ми завжди достовірно прогнозуємо дії правоохоронних і контролюючих органів, що дозволяє мінімізувати ризики і знайти найбільш ефективні шляхи захисту інтересів клієнта.
 • Ми гарантуємо високу якість послуг.
 • Ми забезпечуємо зворотній зв'язок відразу після Вашого звернення і в найкоротші терміни рекомендуємо стратегію по Вашій справі або питанню.
 • У нас справедливі ціни, які відповідають якості послуг.