• ru
Адвокатська компанія
«Слинько та партнери»

Запити про надання інформації: як відреагувати правильно?

Запити про надання інформації: як відреагувати правильно?

Наразі ситуація в Україні така, що будь-який більш-менш успішний бізнес рано чи пізно може викликати оперативний інтерес з боку правоохоронців. Запити про надання інформації від прокуратури, поліції, СБУ, НАБУ, податкової міліції стали практично звичайною справою. А в рамках боротьби з корупційними правопорушеннями схожі запити від НАБУ надходять органам держави і місцевого самоврядування.

Отримуючи такий «лист щастя» адресати задаються декількома питаннями. Чим викликаний інтерес з боку правоохоронців? Чи не обернеться надання інформації або копій документів проблемами?

Але головне питання – чи можна відмовити у такому наданні і які будуть наслідки цього кроку?

Ми розповімо, як реагувати на запит про надання інформації і що буде, якщо відповісти відмовою.

Надання інформації може бути виключно добровільним

У своїх запитах правоохоронці, в більшості випадків, посилаються на ч.2 ст.93 Кримінального процесуального кодексу. Цим положенням стороні обвинувачення (слідчому та прокурору) надано право збирати докази. Там же перераховані і способи їх збору.

Серед іншого, сторона обвинувачення може витребовувати і отримувати докази від державних органів або місцевого самоврядування, а також від підприємств, установ та організацій), службових та фізичних осіб.

Вимоги про надання можуть включати:

 • речі;

 • відомості;

 • документи;

 • висновки ревізій та експертів;

 • акти перевірок.

Важливо! Ця стаття встановлює право сторони обвинувачення звертатися із запитом про надання інформації, речей, документів і т.д. Але для тих, кому адресуються ці вимоги, в законодавстві не встановлено обов’язку що-небудь надавати у відповідь на запит.

У статті 19 Конституції України прямо вказано, що правопорядок у нашій державі базується на засадах, згідно з якими жодну особу не може бути примушено робити те, чого не передбачає законодавство.

У своїх запитах поліція, СБУ, НАБУ, податкова міліція, як правило, посилаються на ст.93 КПКУ. Але, як ми з’ясували, вона не встановлює обов’язку надавати інформацію.

  Якщо Вас звинувачують в ухиленні від сплати податків

Увага! Співробітники підрозділів поліції, а також СБУ та НАБУ можуть посилатися і на інші норми. Наприклад, п.5 ч.2 ст.7 Закону «Про контррозвідувальну діяльність» встановлює право СБУ витребувати, збирати і вивчати відомості (документи).

Аналогічне право, але вже для НАБУ, передбачено п.3 ч.1 ст.17 Закону «Про НАБУ». Для поліції – п.п.2 п.6 «Положення про Національну Поліцію».

Однак жодне з цих положень не встановлює для Вас обов’язку надавати інформацію, речі і документи на вимогу.

Якщо Ви через неможливість приймаєте рішення не надавати на запит витребувані відомості, речі, документи, правильною може стати юридично обґрунтована відповідь. Адже посилатися лише на відсутність обов’язку надавати документи – не завжди вдале рішення. Так Ви відразу продемонструєте, що не хочете співпрацювати з правоохоронцями. Це може викликати непотрібну негативну реакцію.

Тому варто діяти тонше. Ідеально, щоб цим завданням займався практикуючий кримінальний адвокат. Залежно від ситуації він проаналізує запит, знайде додаткові вагомі підстави для відмови і зможе правильно викласти їх у відповіді.

Наслідки відмови в добровільному наданні доказів

Необхідно розуміти: сама по собі негативна відповідь на запит про надання речей, документів або інформації не спричинить ніякої юридичної відповідальності. Якщо Ви відповісте відмовою, санкції за це не передбачені. Для цього немає законних підстав.

У подібних ситуаціях завжди виникає закономірне питання: що далі?

Прогнози можуть бути різними. Все залежить від важливості витребуваних предметів або документів для конкретного кримінального провадження.

Якщо гострої необхідності в них немає, то все може обмежитися запитом. В іншій ситуації (якщо вирішити завдання кримінального провадження можливо лише при наявності певних доказів, що знаходяться у Вас або на Вашому підприємстві) можливі два варіанти:

 • тимчасовий доступ до речей та документів;

 • обшук.

  Касові апарати (РРО) при виїзній торгівлі з автомобіля: кому, як і коли їх можна застосовувати?

Як це відбувається?

Щоб отримати від Вас необхідні речі або документи слідчий повинен подати клопотання до слідчого судді щодо надання тимчасового доступу до таких речей або ж документів. У цієї процедури є свої нюанси, які ми детально розписали в одній з минулих публікацій. У деяких випадках може бути відразу ініційований обшук.

Тому якщо Вам прийшов запит про надання інформації від поліції, СБУ, НАБУ, податкової міліції – саме час заручатися правовою підтримкою адвоката. Він попередить порушення Ваших прав з боку правоохоронців, забезпечивши Вашому бізнесу і особисто Вам юридичний захист.

 • Компанія «Слинько та партнери» – компанія повного юридичного сервісу для сфери бізнесу і посадових осіб.
 • Наша Компанія об'єднує фахівців з досвідом більше 25 років, включаючи досвід роботи в правоохоронних і контролюючих органах. Ми завжди достовірно прогнозуємо дії правоохоронних і контролюючих органів, що дозволяє мінімізувати ризики і знайти найбільш ефективні шляхи захисту інтересів клієнта.
 • Ми гарантуємо високу якість послуг.
 • Ми забезпечуємо зворотній зв'язок відразу після Вашого звернення і в найкоротші терміни рекомендуємо стратегію по Вашій справі або питанню.
 • У нас справедливі ціни, які відповідають якості послуг.