• ru
Адвокатська компанія
«Слинько та партнери»

Запит податкової – вирок чи «справа техніки»?

Запит податкової – вирок чи «справа техніки»?

Чи потрібно обов’язково надавати відповідь на запит податкової про надання інформації? У яких рамках може витребувати інформацію податкова? Як оскаржити безпідставний запит і домогтися визнання його незаконним? У цій статті ми торкнемося найбільш важливих питань, що стосуються розкриття інформації про діяльність підприємства.

Що являє собою запит податкової про надання інформації? Правова природа та основні вимоги

Запит податкової – це письмове звернення до суб’єкта підприємницької діяльності, яке містить вимогу про надання певного обсягу інформації. Порядок звернення та форма запиту регламентовані п.73.3 ст.73 ПКУ. Серед іншого у зазначеній нормі міститься перелік підстав для направлення суб’єкту підприємництва такого запиту.

Запит – це не тільки спосіб збору відомостей, а й перший крок до «відпрацювання» підприємства. Відсутність обгрунтованої відповіді дає право органу Державної фіскальної служби провести документальну позапланову податкову перевірку такого підприємства.

До запиту пред’являються вимоги, без дотримання яких він може залишатися без виконання платником податків, що передбачено законодавцем у вищевказаній нормі.

У запиті в обов’язковому порядку повинні бути вказані:

  • фактичні підстави для його направлення;

  • посилання на відповідний закон – юридичні підстави;

  • перелік запитуваних відомостей, їх опис з переліком документів, які пропонується надати;

  • підпис начальника/заступника начальника і відбиток печатки контролюючого органу.

Як «не одержати» наказ про проведення перевірки?

Пам’ятайте про те, що Кодексом встановлено термін для відповіді на запит в 10 і 15 днів, в залежності від підстав, за якими подано запит.

Якщо документ підготовлений без урахування вищевказаних вимог, підприємство (або підприємець) звільняється від необхідності відповідати на нього. Таким чином, платник податків сам оцінює запит податкової на його відповідність вимогам законодавства та приймає рішення надавати відповідь або не надавати, надавати відповідь з інформацією і копіями документів або без них. Дуже важливим і значущим елементом роботи із запитом є саме вибір правильного рішення. Ризики полягають в тому, що оцінка запиту платником податків може не збігатися з оцінкою податкового органу і в такому випадку податковим органом може бути прийнято рішення про проведення позапланової податкової перевірки, що, як правило, небажано для будь-якого суб’єкта господарювання. Як же бути, якщо запит явно незаконний? Одним з оптимальних шляхів, в такому випадку, є надання відповіді податковому органу з обгрунтованою відмовою надати інформацію та копії документів і паралельне звернення до суду з позовом на протиправні дії податкової. При цьому позов повинен містити детальний і законодавчо обгрунтований виклад порушень, які є в запиті податкової, що дасть можливість в судовому порядку встановити невідповідність запиту нормам законодавства. Навіть якщо суд і відмовить у задоволенні позовних вимог, посилаючись на відсутність порушеного права платника податків, в будь-якому випадку, суд зобов’язаний дати оцінку запиту на предмет його законності. Наявність встановленого судом факту невідповідності запиту нормам законодавства буде підставою для того, щоб в майбутньому скасувати наказ про проведення перевірки (позапланової).

  Нововведення в ПКУ 2018 стосуються всіх

Таким чином, судове оскарження безпідставного запиту є найбільш дієвим і ефективним способом захисту від довільного витребування інформації органами фіскальної служби. Якщо Вам вручений запит податкової не відкладайте питання в довгий ящик! Звертайтеся по допомогу до професіоналів в сфері податкового права.

  • Компанія «Слинько та партнери» – компанія повного юридичного сервісу для сфери бізнесу і посадових осіб.
  • Наша Компанія об'єднує фахівців з досвідом більше 25 років, включаючи досвід роботи в правоохоронних і контролюючих органах. Ми завжди достовірно прогнозуємо дії правоохоронних і контролюючих органів, що дозволяє мінімізувати ризики і знайти найбільш ефективні шляхи захисту інтересів клієнта.
  • Ми гарантуємо високу якість послуг.
  • Ми забезпечуємо зворотній зв'язок відразу після Вашого звернення і в найкоротші терміни рекомендуємо стратегію по Вашій справі або питанню.
  • У нас справедливі ціни, які відповідають якості послуг.