• ru
Адвокатська компанія
«Слинько та партнери»

Про тонкощі податкового контролю. Чи слугує довідка, отримана за результатами зустрічної звірки, достатнім підтвердженням реального здійснення господарської операції?

Про тонкощі податкового контролю. Чи слугує довідка, отримана за результатами зустрічної звірки, достатнім підтвердженням реального здійснення господарської операції?

Державна фіскальна служба надала чергову індивідуальну податкову консультацію, в якій роз’яснила цілу низку питань щодо особливостей процесу здійснення зустрічних звірок між контрагентами.

Нагадуємо, що в пункті 1 Порядку, затвердженого постановою КМУ №1232 від 27.12.2010г., міститься трактування самого значення.

Що ж таке зустрічна звірка і яка її ключова мета?

Це поняття широкомасштабне. Воно охоплює зіставлення даних, які отримуються від платників податків й зборів та інших учасників, задіяних в інформаційних відносинах. Зіставлення даних дає можливість одержання цілісної картини господарських відносин, тобто підтвердження визначальних характеристик: обсягу, виду та якості проведення розрахунків й операцій, які здійснювались між контрагентами. Основна ж мета проведення зустрічної звірки – документальне підтвердження реальності здійснення господарських операцій з платниками податків й зборів.

Таким чином, можливість підтвердження та деталі здійснення господарських операцій й розрахунків з’ясовуються за допомогою методу зіставлення відповідних даних. Це також дає змогу встановити й інші факти: чи є суб’єкт господарювання, з яким проводиться звірка, виробником/імпортером товарів (робіт/послуг), або ж зазначений товар (роботи/послуги) було придбано в іншого суб’єкта господарських відносин.

Чи має право суб’єкт господарювання не надавати документи на запит фіскалів?

Податківці уточнили спірне трактування законодавства щодо відмови платника податків від надання документального підтвердження по ланцюгу придбання під час проведення зустрічної звірки. Вони відзначили, що суб’єкт господарювання, на відповідний запит органів контролю, має право не надавати пакет документів, які є підтвердженням по ланцюгу придбання поставленого товару (виконаних робіт, наданих послуг). Така відмова не відноситься до порушення діючих норм ПКУ.

А яке призначення має Зразок форми довідки про результати проведення зустрічної звірки між суб’єктами господарської діяльності?

Цей документ було затверджено відповідним Наказом ДФС від 17 липня 2015 р. №511. Він носить виключно рекомендаційний характер, а його функціональним призначенням є структуризація та повнота відображення вищезгаданих питань.

  Провокація підкупу

Чи достатньо однієї довідки про зустрічну звірку, яку постачальник надав на запит покупця, для фактичного підтвердження реальності здійснення господарської операції й правомірності утворення податкового кредиту (при наявності повного комплекту необхідних первинних документів)?

Контролери зазначають: довідка зустрічної звірки контрагента – постачальника може засвідчувати документальне підтвердження господарських операцій проведених з платником податків та зборів, виду, якості та обсягу операцій й розрахунків, які були здійснені між ними.

При цьому мають бути дотримані наступні вимоги:

1. Зустрічна звірка повинна бути проведена з дотриманням усіх вимог законодавства України;

2. Наявні в довідці, отриманій за результатами зустрічної звірки, дані знаходяться у повній відповідності до фактичних обставин оформлення господарських операцій.

Водночас наявність довідки не є винятковим, а тільки одним з доказів цілого ряду фактичних даних реального здійснення вищезазначених операцій. Наявність або відсутність факту реальності господарських операцій встановлюється працівниками контролюючих органів шляхом проведення комплексного дослідження. Використовуються також інші докази і податкова інформація, отримані в рамках законодавства.

Про це та інше йдеться в ІПК від 22.02.2019р. №713/6/99-99-14-03-03-15/ІПК.

  • Компанія «Слинько та партнери» – компанія повного юридичного сервісу для сфери бізнесу і посадових осіб.
  • Наша Компанія об'єднує фахівців з досвідом більше 25 років, включаючи досвід роботи в правоохоронних і контролюючих органах. Ми завжди достовірно прогнозуємо дії правоохоронних і контролюючих органів, що дозволяє мінімізувати ризики і знайти найбільш ефективні шляхи захисту інтересів клієнта.
  • Ми гарантуємо високу якість послуг.
  • Ми забезпечуємо зворотній зв'язок відразу після Вашого звернення і в найкоротші терміни рекомендуємо стратегію по Вашій справі або питанню.
  • У нас справедливі ціни, які відповідають якості послуг.