Адвокатська компанія
«Слинько та партнери»

Касові апарати (РРО) при виїзній торгівлі з автомобіля: кому, як і коли їх можна застосовувати?

Касові апарати (РРО) при виїзній торгівлі з автомобіля: кому, як і коли їх можна застосовувати?

Останнім часом питання про касові апарати не сходять з уст бізнесменів. Багато хто знає, що застосування їх обов’язкове в певних випадках, але в яких саме самостійно розібратися вдається далеко не завжди. Інтерес до теми визваний також можливим притягненням до адміністративної відповідальності і проблемами з податковою. Сьогодні ми розглянемо одне з найбільш поширених серед представників бізнесу питань: чи потрібен касовий апарат (РРО) при виїзній торгівлі з автомобіля, коли, де і як його використовувати.

Почнемо, мабуть, з самого основного: правила, встановлені ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначають, що касові апарати використовуються обов’язково, виключаючи лише ФОП «єдинників», які не є платниками ПДВ.

Є в застосуванні РРО не «єдинниками» і виключення. Постанова КМУ N1336 від 23.08.2000 р не зобов’язує суб’єктів підприємництва застосовувати РРО тоді, коли господарська діяльність проводиться в визначених Постановою формах і умовах.

Одним з таких випадків є розрахункові операції суб’єктів підприємництва, чий річний оборот становить менше 200 000 гривень:

  • при роздрібній торгівлі, здійснюваній за допомогою пересувних об’єктів торговельної мережі (наприклад: лотки, столики, низькотемпературні прилавки, кафе на колесах і т.п.), розміщених поза стаціонарними капітальними будівлями;

  • при роздрібній торгівлі, здійснюваній на ринку, ярмарку, за умови, що торгівля проводиться поза стаціонарними торговими приміщеннями, як то магазини, павільйони та інші.

Таким чином, робимо висновок, що суб’єкти підприємництва, практикуючі виїзну торгівлю з автомобіля повинні обов’язково використовувати РРО, якщо річний обсяг їх продажів досягає 200 000 гривень та більше. Якщо ж річний торговий оборот є меншим касові апарати не обов’язкові в вищевказаних випадках, визначених КМУ, але при бажанні і не виключені.

Далі розглянемо, як правильно зареєструвати РРО для торгівлі з автомобіля і що робити з грошима, отриманими від торгівлі з автомобіля, у випадках коли здати їх в касу підприємства фізично неможливо.

Як правильно проводити інкасацію отриманих від торгівлі з автомобіля грошей?

Порядок операцій з готівкою для підприємств визначається Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим НБУ 15.12.2004р.

Для правильного розуміння процедури інкасації при торгівлі з автомобіля, перш за все, має важливе значення визначення статусу торгової точки транспортного засобу.

Згідно з Положенням, відокремленими підрозділами юрособи є філії, її представництва, відділення та інші структурні підрозділи, наділені частиною майна юрособи, а також наділені правом користування або іншим речовим правом на підставі закону.

Висновок: цілком законно, автомобіль є господарською одиницею підприємства відокремленим підрозділом. За аналогією, в плані інкасації, на нього поширюється той же порядок, передбачений Положенням, що і на інші відокремлені підрозділи юрособи. У нашому випадку передбачений порядок допускає, для відокремлених підрозділів підприємств юридичних осіб, право здавати готівку безпосередньо в банк для її подальшого переказу на рахунок головної компанії.

Відокремлені підрозділи юросіб, які використовують касові апарати і заповнюють Книгу обліку, але не виконують операції прийому-передачі готівки, згідно з касовими ордерами, не ведуть касової книги.

Наведена правова позиція щодо поняття «автомобіль відокремлений підрозділ» і, як наслідок, законності здачі виручки в касу свого підприємства або в будь-який банк, підтримується ДФС України.

Як і де зареєструвати РРО для виїзної торгівлі з автомобіля?

Процедура реєстрації касових апаратів регламентується відповідним Порядком, затвердженим Наказом Мінфіну N547 від 14.06.2016р.

Згідно з Порядком, реєстрація РРО повинна проводитися в податковій за місцем реєстрації і обліку суб’єкта підприємництва. Однак ті суб’єкти, які сплачують податок на прибуток, мають право зареєструвати касовий апарат і за місцем розташування своїх відокремлених структурних підрозділів (за місцем їх обліку відповідно). Приклад: якщо головна компанія зареєстрована в Києві, а її структурні підрозділи (припустимо, філії або представництва) в Чернівцях і Чернігові, то РРО Чернігівських і Чернівецьких підрозділів компанії можуть пройти реєстрацію в Чернігові та Чернівцях.

Для реєстрації Вам потрібно підготувати і надати в податкову:

  • заяву відповідної форми (це N 1-РРО);

  • копію документа про покупку чи інше придбання касового апарату (іншими словами документи про право власності);

  • копії документів про володіння чи інші права на пересувну торговельну точку, в якій планується використовувати РРО;

  • копії паспортів на сам апарат і модем до нього (якщо буде використовуватися зовнішній модем);

  • копію договору про сервісне обслуговування вашого РРО в сервісному центрі.

Зареєструвати касовий апарат може представник підприємства, але виключно за наявності документів, що засвідчують особу (паспорта) і довіреності, що підтверджує наявність повноважень на проведення відповідної процедури.

Відзначимо, що сама процедура реєстрації і підключення касового апарату є не формальною, а має дуже важливе значення для повноцінної роботи бізнесу та дотримання норм законодавства в організації фінансового обліку. При цьому, потрібно також пам’ятати, що від правильності її проведення залежить подальше безперешкодне використання РРО. Бажано щоб придбання, реєстрація, опломбування, постановка на облік, введення в експлуатацію та подальше обслуговування касового апарату проходило під контролем досвідченого фахівця. Вирішивши це питання якісно один раз, Ви позбавите себе від необхідності регулярно повертатися до усунення недоробок, вирішення проблемних питань з податковою і т.д. Надійніше всього реєстрацію проводити в супроводі кваліфікованого податкового адвоката.

Важливі моменти в заповненні заяви на реєстрацію РРО

Оскільки законами та іншими нормативними актами не встановлено конкретні правила заповнення форми для представників підприємництва, які практикують виїзну торгівлю з автомобіля, але питання такі виникають, зупинимося на тих, які мають найбільше значення. Правила, зазначені нижче, засновані на практиці, що склалася на сьогоднішній день, і полягають у наступному:

  • РРО на виїзну торгівлю реєструється, як основний касовий апарат;

  • в пункті 4 заяви, який передбачає зазначення реквізитів документів, що вказують на право власності або інші права по відношенню до об’єкта, де буде розміщуватися РРО, слід вказувати реквізити транспортного засобу, інформацію про право власності, а якщо автомобіль використовується за договором оренди, то і реквізити договору оренди, в даному випадку автомобіль розглядається як самостійна господарська одиниця (структурний підрозділ юрособи) і РРО оформляється для торгівлі з конкретного автомобіля.

Як «застрахуватися» від відповідальності?

Підводячи підсумок, відзначимо, що питання реєстрації та подальшого використання касових апаратів (РРО) можна без сумніву назвати досить проблемними, оскільки багато процедурних нюансів не врегульовані законодавчо або, навпаки, прописані в декількох нормативних актах і часто відрізняються один від одного. Тому, щоб забезпечити собі імунітет від можливого залучення до адміністративної відповідальності за неправильне використання РРО або ведення обліку касових операцій, рекомендується заздалегідь отримати письмову або електронну консультацію податкового органу. Діючи відповідно до консультації податкової, навіть, якщо в подальшому буде встановлено, що такі дії не повною мірою відповідають законодавству, підприємство звільняється від відповідальності за такі дії.

  • Компанія «Слинько та партнери» – компанія повного юридичного сервісу для сфери бізнесу і посадових осіб.
  • Наша Компанія об'єднує фахівців з досвідом більше 25 років, включаючи досвід роботи в правоохоронних і контролюючих органах. Ми завжди достовірно прогнозуємо дії правоохоронних і контролюючих органів, що дозволяє мінімізувати ризики і знайти найбільш ефективні шляхи захисту інтересів клієнта.
  • Ми гарантуємо високу якість послуг.
  • Ми забезпечуємо зворотній зв'язок відразу після Вашого звернення і в найкоротші терміни рекомендуємо стратегію по Вашій справі або питанню.
  • У нас справедливі ціни, які відповідають якості послуг.