Стаття 191 КК України – найбільш «популярне» корупційне правопорушення. Звинувачення в ньому загрожує серйозними наслідками. Частини цієї статті передбачають різне за суворістю покарання. З основних: обмеження та позбавлення волі (до 12 років), штраф та виправні роботи.
З додаткових: позбавлення права обіймати певні посади / проводити певну діяльність і конфіскація майна.
Неприємності заподіює не тільки обвинувальний вирок, а й саме досудове розслідування. Тому ефективний захист має будуватись вже на цій стадії.
Від дій адвоката залежить, наскільки безболісно для Вас пройде розслідування і яким буде результат: чи дійде справа до суду, наскільки суворим буде вирок і т.д.
Є кілька важливих моментів побудови якісного захисту. Адвокати з’ясовують їх в першу чергу.
Насамперед варто зрозуміти, чи можуть Вам взагалі висувати звинувачення за статтею 191 КК України. Адже особливість цієї норми в спеціальному суб’єкті.
Для частини 1– це людина, якій чуже майно довірили на законних підставах. Наприклад, деякі працівники підприємства: бухгалтери, комірники, касири. Але не тільки.
Ви підпадаєте під дію цієї норми, якщо:
офіційно обіймаєте посаду, пов’язану з торгово-матеріальними цінностями (ТМЦ), їх обігом;
Вами підписаний договір про матеріальну відповідальність;
передання ТМЦ підтверджено бухгалтерськими документами. Підставою для передачі також є договори: оренди, зберігання, підряду, комісії і т.д. Головне, чи передбачені Ваші повноваження щодо чужого майна.
В першу чергу адвокат перевірить наявність договорів та інших документів. Якщо їх немає, Ви не можете бути суб’єктом по ч.1 ст.191 КК України. І кримінальна справа проти Вас має бути закрита.
Суб’єкти за частиною 2 – службові особи. Як правило, це керівники з розпорядчими, організаційними або адміністративно-господарськими повноваженнями.
Наприклад: директори, начальники відділів, головні бухгалтери і т.п. Або ж інші працівники, що тимчасово наділені такою компетенцією.
У цьому випадку адвокат встановлює: чи оформлено призначення на посаду офіційно (наказом) і чи є посадова інструкція, в якій прописаний обсяг Ваших «можливостей».
Частини 3-5 цієї норми не передбачають інших суб’єктів. Там містяться лише кваліфікуючі ознаки (великий і особливо великий розмір, повторність, попередня змова, організована злочинна група).
Важливо розуміти, за які саме дії інкримінується ст.191 Кримінального кодексу України.
Привласнення – це незаконне заволодіння майном підприємства, з метою отримання вигоди для себе або третіх осіб. Наприклад, неправомірне вилучення матеріальних цінностей, їх утримання у себе, використання і неповернення законному власнику.
Ознаки привласнення за статтею 191 КК України такі:
майно довірено підозрюваному на законних підставах;
заволодіння відбулося неправомірно (без жодних правових підстав, наприклад, без договору на купівлю-продаж);
підозрюваний отримує від цього матеріальну вигоду.
Розтрата – незаконне і безоплатне витрачання ввіреного майна. Наприклад:
продаж;
передача будь-кому (безоплатна або в рахунок погашення боргу);
споживання;
обмін.
За рахунок розтрати ввірених цінностей може поліпшуватись матеріальне становище не тільки підозрюваного, а й інших людей.
Заволодіння, шляхом зловживання службовим становищем – незаконне привласнення і оборот ТМЦ на свою користь з використанням своїх посадових повноважень. Тут уже неважливо, чи було таке майно довірено саме підозрюваному.
Головна риса – використання службового становища (свого впливу на підлеглих) для незаконного заволодіння чужим майном. Наприклад, директор віддає розпорядження бухгалтеру переводити гроші від поставок не на рахунок підприємства, а на його (керівника) особистий або офшорний рахунок.
Так посадовець незаконно привласнює гроші, що не були йому довірені. Фактично, він робить це шляхом службових повноважень. А саме – користується правом віддавати розпорядження своїм підлеглим.
Спочатку захисник з’ясує, чи можете Ви бути суб’єктом по ст.191 КК України (чи наявні посадові інструкції, накази, договори, довіреності, акти прийому-передачі тощо).
Він проаналізує документи, які, на думку слідчого, підтверджують Ваші злочинні дії. Наприклад:
виписка з банківського рахунку, куди, за версією слідства, незаконно надійшли гроші підприємства;
бухгалтерські документи, якими (як вважає слідство) підтверджується наявність предмета злочину (грошей, майна) на балансі;
акти з результатами інвентаризації.
Також адвокат стежить за законністю, коректністю і обґрунтованістю всіх дій слідчого:
перевіряє, чи є дозвіл від слідчого судді на певні дії (наприклад, обшук);
оскаржує ухвали слідчого судді, а також дії (або бездіяльність) слідчого;
ініціює необхідні слідчі дії (наприклад, призначення експертизи).
Крім того, захисник ознайомить Вас з матеріалами слідства, підготує до допитів і судових засідань.