• ru
Адвокатська компанія
«Слинько та партнери»

Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

Стаття 191 КК України – найбільш «популярне» корупційне правопорушення. Звинувачення в ньому загрожує серйозними наслідками. Частини цієї статті передбачають різне за суворістю покарання. З основних: обмеження та позбавлення волі (до 12 років), штраф та виправні роботи.

З додаткових: позбавлення права обіймати певні посади / проводити певну діяльність і конфіскація майна.

Неприємності заподіює не тільки обвинувальний вирок, а й саме досудове розслідування. Тому ефективний захист має будуватись вже на цій стадії.

Від дій адвоката залежить, наскільки безболісно для Вас пройде розслідування і яким буде результат: чи дійде справа до суду, наскільки суворим буде вирок і т.д.

Є кілька важливих моментів побудови якісного захисту. Адвокати з’ясовують їх в першу чергу.

А Ви – суб’єкт злочину за ст.191 Кримінального кодексу України?

Насамперед варто зрозуміти, чи можуть Вам взагалі висувати звинувачення за статтею 191 КК України. Адже особливість цієї норми в спеціальному суб’єкті.

Для частини 1– це людина, якій чуже майно довірили на законних підставах. Наприклад, деякі працівники підприємства: бухгалтери, комірники, касири. Але не тільки.

Ви підпадаєте під дію цієї норми, якщо:

 • офіційно обіймаєте посаду, пов’язану з торгово-матеріальними цінностями (ТМЦ), їх обігом;

 • Вами підписаний договір про матеріальну відповідальність;

 • передання ТМЦ підтверджено бухгалтерськими документами. Підставою для передачі також є договори: оренди, зберігання, підряду, комісії і т.д. Головне, чи передбачені Ваші повноваження щодо чужого майна.

В першу чергу адвокат перевірить наявність договорів та інших документів. Якщо їх немає, Ви не можете бути суб’єктом по ч.1 ст.191 КК України. І кримінальна справа проти Вас має бути закрита.

Суб’єкти за частиною 2 – службові особи. Як правило, це керівники з розпорядчими, організаційними або адміністративно-господарськими повноваженнями.

Наприклад: директори, начальники відділів, головні бухгалтери і т.п. Або ж інші працівники, що тимчасово наділені такою компетенцією.

У цьому випадку адвокат встановлює: чи оформлено призначення на посаду офіційно (наказом) і чи є посадова інструкція, в якій прописаний обсяг Ваших «можливостей».

Частини 3-5 цієї норми не передбачають інших суб’єктів. Там містяться лише кваліфікуючі ознаки (великий і особливо великий розмір, повторність, попередня змова, організована злочинна група).

У чому полягає привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем?

Важливо розуміти, за які саме дії інкримінується ст.191 Кримінального кодексу України.

Привласнення – це незаконне заволодіння майном підприємства, з метою отримання вигоди для себе або третіх осіб. Наприклад, неправомірне вилучення матеріальних цінностей, їх утримання у себе, використання і неповернення законному власнику.

Ознаки привласнення за статтею 191 КК України такі:

 • майно довірено підозрюваному на законних підставах;

 • заволодіння відбулося неправомірно (без жодних правових підстав, наприклад, без договору на купівлю-продаж);

 • підозрюваний отримує від цього матеріальну вигоду.

Розтрата – незаконне і безоплатне витрачання ввіреного майна. Наприклад:

 • продаж;

 • передача будь-кому (безоплатна або в рахунок погашення боргу);

 • споживання;

 • обмін.

За рахунок розтрати ввірених цінностей може поліпшуватись матеріальне становище не тільки підозрюваного, а й інших людей.

Заволодіння, шляхом зловживання службовим становищем – незаконне привласнення і оборот ТМЦ на свою користь з використанням своїх посадових повноважень. Тут уже неважливо, чи було таке майно довірено саме підозрюваному.

Головна риса – використання службового становища (свого впливу на підлеглих) для незаконного заволодіння чужим майном. Наприклад, директор віддає розпорядження бухгалтеру переводити гроші від поставок не на рахунок підприємства, а на його (керівника) особистий або офшорний рахунок.

Так посадовець незаконно привласнює гроші, що не були йому довірені. Фактично, він робить це шляхом службових повноважень. А саме – користується правом віддавати розпорядження своїм підлеглим.

Чим допоможе адвокат?

Спочатку захисник з’ясує, чи можете Ви бути суб’єктом по ст.191 КК України (чи наявні посадові інструкції, накази, договори, довіреності, акти прийому-передачі тощо).

Він проаналізує документи, які, на думку слідчого, підтверджують Ваші злочинні дії. Наприклад:

 • виписка з банківського рахунку, куди, за версією слідства, незаконно надійшли гроші підприємства;

 • бухгалтерські документи, якими (як вважає слідство) підтверджується наявність предмета злочину (грошей, майна) на балансі;

 • акти з результатами інвентаризації.

Також адвокат стежить за законністю, коректністю і обґрунтованістю всіх дій слідчого:

 • перевіряє, чи є дозвіл від слідчого судді на певні дії (наприклад, обшук);

 • оскаржує ухвали слідчого судді, а також дії (або бездіяльність) слідчого;

 • ініціює необхідні слідчі дії (наприклад, призначення експертизи).

Крім того, захисник ознайомить Вас з матеріалами слідства, підготує до допитів і судових засідань.

 • Компанія «Слинько та партнери» – компанія повного юридичного сервісу для сфери бізнесу і посадових осіб.
 • Наша Компанія об'єднує фахівців з досвідом більше 25 років, включаючи досвід роботи в правоохоронних і контролюючих органах. Ми завжди достовірно прогнозуємо дії правоохоронних і контролюючих органів, що дозволяє мінімізувати ризики і знайти найбільш ефективні шляхи захисту інтересів клієнта.
 • Ми гарантуємо високу якість послуг.
 • Ми забезпечуємо зворотній зв'язок відразу після Вашого звернення і в найкоротші терміни рекомендуємо стратегію по Вашій справі або питанню.
 • У нас справедливі ціни, які відповідають якості послуг.