З 03.12.2017 року діє Закон України «Про внесення змін до ПКУ щодо стабілізації розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України».
З його назви можна зробити висновок, що Закон торкнеться лише певної категорії суб’єктів податкових правовідносин. Проте це не так. Положеннями цього Закону внесли зміни, які поширюються на платників ПДВ незалежно від галузі діяльності.
Розглянемо, в чому саме змінилися норми ПКУ.
Першим пунктом Закону вносяться зміни в п.120-1.1, ст.120-1 ПК України, який передбачає відповідальність для порушників строків на реєстрацію податкової накладної (ПН) чи розрахунку коригування (РК) до неї.
Дана норма доповнена новим положенням. У ній встановлюється ще один варіант штрафу за перевищення платником строків реєстрації ПН або РК.
Тепер згідно з абзацом 6 п.120-1.1 ст.120 ПК України якщо податкова накладна (розрахунок коригування до неї) реєструються у строк, що перевищує граничний реєстраційний строк на 366 (і більше) днів календарних, платник зобов’язаний сплатити штраф – 50% суми ПДВ, що відображена у податковій накладній (розрахунку коригування).
Звідси ж випливає, що тепер максимально можливого реєстраційного строку, після закінчення якого ЄРПН не пропустить таку реєстрацію, не встановлено взагалі. Зауважимо, що таке обмеження одночасно прибрали з п.201.10 ПК України.
Нагадаємо, що раніше максимально можливий строк реєстрації становив 365 календарних днів. Він починався з моменту виникнення зобов’язань платника податків.
Зміни торкнулися абзацу 4 п.198.6 ст.198 ПКУ. Тепер платник податків може включити суму ПДВ в розмір податкового кредиту протягом 1095 днів календарних. Цей строк починає перебігати з дня, коли була сформована ПН або РК.
Нагадаємо, що раніше платник податків міг показати податковий кредит в межах 365 календарних днів від дати формування ПН / РК.
Відповідно змінилася редакція і абзацу 5 п.198.6 ст.198 ПК України.
Якщо ПН або РК зареєстровані з порушенням строків, то суми ПДВ, відображені в них, можна віднести до податкового кредиту за податковий звітний період, в якому фактично були зареєстровані ПН або РК. Однак він не має перевищувати 1095 календарних днів від дати формування таких ПН або РК.
Нагадаємо, як було раніше: по закінченню 365 календарних днів (саме цей строк був передбачений ПКУ для віднесення сум сплаченого ПДВ до податкового кредиту), його можна було показати через уточнюючий розрахунок протягом 1095 днів календарних.