• ru
Адвокатська компанія
«Слинько та партнери»

Розрахунки через РРО з відстроченням платежу

Розрахунки через РРО з відстроченням платежу

Сьогодні в Україні багато суб’єктів бізнесу купують один у одного товари на умовах товарного кредиту або відстрочки платежу. Це означає, що товар поставляється на кілька днів раніше, ніж продавцеві передається оплата за нього. Остання іноді вноситься не повною сумою, а частинами. У тому випадку, коли розрахунки здійснюються в безготівковій формі, це ніяк не ускладнює облік. Однак якщо для цих цілей використовується готівка, що проводиться через РРО, виникає безліч питань і одне з найцікавіших пов’язане з проведенням оплати за товар частинами.

Результатом невірного проведення таких операцій в обліку можуть стати фінансові санкції. Спробуємо надати податкову консультацію з вказаного питання, спираючись на норми чинного законодавства.

Які нормативні акти регулюють відображення в обліку таких операцій?

Для того, щоб сформувати кваліфіковану податкову консультацію з питань проведення через касовий апарат операцій, пов’язаних з відстрочкою платежу і товарним кредитом, будемо використовувати такі джерела:

  • норми статей 694, 1057, 1087 Цивільного кодексу України;

  • норми Положення про ведення касових операцій у національній валюті (затв. Постановою Правління Нацбанку України №637 від 15.12.2004 р);

  • Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;

  • відомості з бази податкових знань Державної фіскальної служби України;

  • норми статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

  • норми статей 14, 52, 53 Податкового кодексу України.

Проведення оплати через РРО частинами: і можна і не можна

Цивільний кодекс України дозволяє суб’єктам підприємництва укладати договори про здійснення поставок товарів на умовах відстрочення (розстрочки) платежу або товарного кредиту. Якщо розрахунки з покупцями здійснюються в готівковій формі, то слід враховувати обмеження суми таких операцій в межах одного дня. При цьому суб’єкти господарювання сфер торгівлі, громадського харчування, послуг, а також у разі приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО). Реєстратор повинен бути зареєстрований, опломбований, а також переведений у фіскальний режим роботи. Також повинен використовуватися режим попереднього програмування найменувань, цін товарів та обліку їх кількості.

  Корупційне правопорушення? Довірте свій захист професіоналу!

Такі форми платежу як товарний кредит можуть передбачати оплату за товар частинами. І тут власники РРО стикаються з проблемою. Відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» продавець зобов’язаний проводити розрахункові операції на повну суму покупки. Тобто, приймати оплату готівкою по частинах забороняється. При цьому продавець зобов’язаний видати покупцеві розрахунковий документ на всю суму покупки. У той же час, якщо оплата здійснюється частинами, продавець не може показати її як повну, оскільки, згідно з тим же законом, сума готівки в касі повинна відповідати даним, зазначеним в підсумковому звіті РРО за день.

Також варто відзначити, що за невідповідність проведених і фактично прийнятих в касу сум передбачена фінансова відповідальність, якщо такий факт буде виявлено, наприклад, під час перевірки. Таким чином, в наявності правова колізія, коли закон з одного боку дозволяє оплату за товар частинами, а з іншого – забороняє її проводити через РРО. Водночас існує правова позиція ДФС, опублікована в Базі податкових знань, з якої стає зрозуміло, що використовувати РРО для проведення операцій, які передбачають часткову оплату за товар, дозволяється. При цьому рекомендується використовувати функцію попереднього програмування реєстратора по операції «погашення кредиту».

Слід розуміти, що базувати свою роботу на тексті роз’яснень з Бази податкових знань не можна, оскільки закон прямо забороняє проведення часткових оплат, а позиція ДФС не є податковою консультацією. Скориставшись цією інформацією Ви не отримаєте стовідсоткову гарантію того, що під час перевірки, операції з проведення часткової оплати за товар не стануть підставою для застосування фінансових санкцій. Зрозуміло, Ви завжди можете спробувати відстояти свою позицію в суді, і чим більш професійним буде Ваш адвокат, тим більше шансів, що Ви вийдете зі спірної ситуації переможцем. У той же час будь-які проблеми краще попередити, ніж намагатися максимально безболісно вирішити.

  Податкова консультація: правові аспекти притягнення до відповідальності

Чи є вихід з цієї ситуації?

Якщо підприємство змушене, в силу особливості бізнес-процесів, проводити часткову оплату за товар через РРО, то єдиним виходом з правової колізії для нього може стати отримання податкової консультації безпосередньо у ДФСУ. Відповідно до норм Податкового кодексу України, податкова консультація – це персональна допомога в практичному застосуванні тих чи інших законодавчих норм, що надається податковими органами підприємствам. При цьому суб’єкт господарювання, який здійснював облік операцій відповідно до отриманої консультації, не може бути притягнутий до відповідальності. Щоб отримати детальну і послідовну консультацію з приводу оподаткування підприємств необхідно відправити до податкового органу відповідний запит із зазначенням всіх фактичних обставин ситуації.

  • Компанія «Слинько та партнери» – компанія повного юридичного сервісу для сфери бізнесу і посадових осіб.
  • Наша Компанія об'єднує фахівців з досвідом більше 25 років, включаючи досвід роботи в правоохоронних і контролюючих органах. Ми завжди достовірно прогнозуємо дії правоохоронних і контролюючих органів, що дозволяє мінімізувати ризики і знайти найбільш ефективні шляхи захисту інтересів клієнта.
  • Ми гарантуємо високу якість послуг.
  • Ми забезпечуємо зворотній зв'язок відразу після Вашого звернення і в найкоротші терміни рекомендуємо стратегію по Вашій справі або питанню.
  • У нас справедливі ціни, які відповідають якості послуг.