• ru
Адвокатська компанія
«Слинько та партнери»

Як зміниться система блокування податкових накладних в 2018 році

Як зміниться система блокування податкових накладних в 2018 році

Нагадаємо, що в грудні 2017 року в силу вступили зміни ПКУ. Як наслідок система ризиків по ПДВ була зупинена. Її подальша робота вимагала узгодженого рішення, яке запобігало б розкраданню ПДВ і одночасно відповідало інтересам всіх секторів бізнесу.

З цією метою Міністерством фінансів України спільно з ДФС був розроблений і оприлюднений 09.02.2018 року проект постанови КМУ.

Цією постановою (мається на увазі проект постанови) затверджено 3 нових Порядки, якими регламентуються важливі аспекти процесу блокування податкових накладних:

 • Порядок зупинення реєстрації ПН/РК;

 • Порядок роботи Комісій, які будуть приймати рішення про реєстрацію ПН/РК або відмову в ній;

 • Порядок розгляду скарг на рішення таких Комісій.

  Таким чином, основним предметом майбутньої постанови є механізми пов’язані з реєстрацією за новими правилами:

 • податкової накладної (електронного документа складеного за фактом постачання товарів, послуг);

 • розрахунку коригування (електронного документа розрахунку коригування до податкової накладної).

Розглянемо, в чому полягають нові правила.

Моніторинг податкових накладних за новими правилами

Моніторинг не проводиться щодо податкових накладних, що відповідають одній з ознак:

 • Дана ПН не повинна надаватися одержувачу (покупцеві) і/або її складено за фактом операції, яка звільняється, згідно закону, від оподаткування.

 • Обсяг поставок згідно ПН/РК, зареєстрованих в поточному місяці, і з урахуванням поданої на реєстрацію становить менше 500 тисяч гривень. І плюс: керівник (посадова особа платника) займає таку ж посаду не більше ніж в 3-х (включно) платниках ПДВ.

 • Одночасно показники D більше 0,03 і P менше Рм × 1,3. Значення D розраховується Державною фіскальною службою на перше число календарного місяця на підставі даних про сплату податків і зборів за минулі 12 місяців, а також обсягу реалізації на території України. А з кожного 10-го числа платник може побачити його в електронному кабінеті. Більш детально порядок розрахунків викладено в п.3 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК.

  Оптимізація податків – шлях до конкурентоспроможності підприємства

Якщо податкова накладна відповідає як мінімум одному з перерахованих критеріїв – вона не підлягає моніторингу і повинна бути зареєстрована.

Решта ПН і РК перевіряються по:

 • критеріям ризиковості платника;

 • показникам позитивної історії платника;

 • критеріям ризиковості операції.

У зв’язку з цим реєстрація податкової накладної або ж розрахунку коригування до неї зупиняється в двох випадках:

 • якщо платник відповідає критеріям ризиковості.

 • якщо ПН/РК відповідає критеріям ризиковості операцій (крім тих, які складені платниками з позитивною податковою історією).

Показники позитивної податкової історії та критерії ризиковості платника, а також проведення операцій визначає ДФС при узгодженні з Мінфіном. Результати публікуються на офіційному веб-ресурсі Державної фіскальної служби.

Показники визначення позитивної податкової історії платника розраховуються кожного 10 числа місяця, що йде за звітним. Побачити цю інформацію платник зможе в електронному кабінеті.

Реєстр заблокованих ПН/РК

Крім того, Постанова передбачає впровадження електронного реєстру зупинених податкових накладних. Він буде містити інформацію щодо розгляду та статусу заблокованих податкових накладних та розрахунку коригування. Платники отримають доступ до цього реєстру в режимі онлайн.

Подача Таблиці даних платника податків

За новими правилами платники також мають право подавати інформацію в ДФС за встановленою формою (Таблиця даних платника податків). Якщо Таблиця була врахована з 01.07.2017 року, то не підлягає зупинці подальша реєстрація податкових накладних та розрахунку коригування по операціях, вказаних в Таблиці.

Що змінилося в розгляді пояснень і документів по заблокованих ПН/РК

Рішення про реєстрацію або рішення про відмову в реєстрації будуть прийматися комісіями створеними по дворівневому принципу:

 • центрального рівня (ДФС);

 • регіонального рівня (головні управління областей, м.Києва, офіс великих платників податків ДФС).

У спеціальний електронний Реєстр зупинених ПН/РК вносяться рішення комісій. І лише після цього вони вступають в силу.

  Податкова консультація: правові аспекти притягнення до відповідальності

Якщо таке рішення не прийнято та/або не внесено до Реєстру протягом 7 днів (робочих) з моменту отримання пояснень і документів – призупинена ПН або РК реєструється автоматично.

Передбачена форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК. Згідно з формою, в рішенні про відмову повинна обов’язково вказуватися чітко аргументована підстава такої відмови. Аж до зазначення конкретного документа (додаткова інформація), який був складений з порушеннями або не був поданий.

Рішення Комісії можна оскаржити двома способами (на вибір платника):

 • в адміністративному порядку (після набрання рішенням чинності платник протягом 10 днів календарних може звернутися в ДФС зі скаргою, яка направляється в електронному вигляді способом встановленим ДФС);

 • в суді (шляхом подання позову до адміністративного суду).

Доля ПН/РК заблокованих до 01.12.17, за якими не подано пояснення та документи

Постанова дає відповідь на питання, яке викликало найбільше обговорень після вступу в законну силу нових норм ПКУ: що робити платникам, чиї податкові накладні та розрахунки коригування були заблоковані, а пояснення і документи по ним до 01.12.2017 року не подано?

За новими правилами такі платники зможуть подати пояснення і копії підтверджуючих документів на розгляд комісій протягом 365 днів календарних (після виникнення податкових зобов’язань, відображених у заблокованих ПН/РК).

Зараз Мінфін України планує подальші обговорення проекту і приймає пропозиції щодо його удосконалення.

Корисну інформацію по даній темі можна також знайти перейшовши на сторінку

Швидкий пошук: Реєстрація податкових накладних

 • Компанія «Слинько та партнери» – компанія повного юридичного сервісу для сфери бізнесу і посадових осіб.
 • Наша Компанія об'єднує фахівців з досвідом більше 25 років, включаючи досвід роботи в правоохоронних і контролюючих органах. Ми завжди достовірно прогнозуємо дії правоохоронних і контролюючих органів, що дозволяє мінімізувати ризики і знайти найбільш ефективні шляхи захисту інтересів клієнта.
 • Ми гарантуємо високу якість послуг.
 • Ми забезпечуємо зворотній зв'язок відразу після Вашого звернення і в найкоротші терміни рекомендуємо стратегію по Вашій справі або питанню.
 • У нас справедливі ціни, які відповідають якості послуг.