Нагадаємо, що в грудні 2017 року в силу вступили зміни ПКУ. Як наслідок – система ризиків по ПДВ була зупинена. Її подальша робота вимагала узгодженого рішення, яке запобігало б розкраданню ПДВ і одночасно відповідало інтересам всіх секторів бізнесу.
З цією метою Міністерством фінансів України спільно з ДФС був розроблений і оприлюднений 09.02.2018 року проект постанови КМУ.
Цією постановою (мається на увазі проект постанови) затверджено 3 нових Порядки, якими регламентуються важливі аспекти процесу блокування податкових накладних:
Порядок зупинення реєстрації ПН/РК;
Порядок роботи Комісій, які будуть приймати рішення про реєстрацію ПН/РК або відмову в ній;
Порядок розгляду скарг на рішення таких Комісій.
Таким чином, основним предметом майбутньої постанови є механізми пов’язані з реєстрацією за новими правилами:
податкової накладної (електронного документа складеного за фактом постачання товарів, послуг);
розрахунку коригування (електронного документа розрахунку коригування до податкової накладної).
Розглянемо, в чому полягають нові правила.
Моніторинг не проводиться щодо податкових накладних, що відповідають одній з ознак:
Дана ПН не повинна надаватися одержувачу (покупцеві) і/або її складено за фактом операції, яка звільняється, згідно закону, від оподаткування.
Обсяг поставок згідно ПН/РК, зареєстрованих в поточному місяці, і з урахуванням поданої на реєстрацію становить менше 500 тисяч гривень. І плюс: керівник (посадова особа платника) займає таку ж посаду не більше ніж в 3-х (включно) платниках ПДВ.
Одночасно показники D більше 0,03 і P менше Рм × 1,3. Значення D розраховується Державною фіскальною службою на перше число календарного місяця на підставі даних про сплату податків і зборів за минулі 12 місяців, а також обсягу реалізації на території України. А з кожного 10-го числа платник може побачити його в електронному кабінеті. Більш детально порядок розрахунків викладено в п.3 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК.
Якщо податкова накладна відповідає як мінімум одному з перерахованих критеріїв – вона не підлягає моніторингу і повинна бути зареєстрована.
Решта ПН і РК перевіряються по:
критеріям ризиковості платника;
показникам позитивної історії платника;
критеріям ризиковості операції.
У зв’язку з цим реєстрація податкової накладної або ж розрахунку коригування до неї зупиняється в двох випадках:
якщо платник відповідає критеріям ризиковості.
якщо ПН/РК відповідає критеріям ризиковості операцій (крім тих, які складені платниками з позитивною податковою історією).
Показники позитивної податкової історії та критерії ризиковості платника, а також проведення операцій визначає ДФС при узгодженні з Мінфіном. Результати публікуються на офіційному веб-ресурсі Державної фіскальної служби.
Показники визначення позитивної податкової історії платника розраховуються кожного 10 числа місяця, що йде за звітним. Побачити цю інформацію платник зможе в електронному кабінеті.
Крім того, Постанова передбачає впровадження електронного реєстру зупинених податкових накладних. Він буде містити інформацію щодо розгляду та статусу заблокованих податкових накладних та розрахунку коригування. Платники отримають доступ до цього реєстру в режимі онлайн.
За новими правилами платники також мають право подавати інформацію в ДФС за встановленою формою (Таблиця даних платника податків). Якщо Таблиця була врахована з 01.07.2017 року, то не підлягає зупинці подальша реєстрація податкових накладних та розрахунку коригування по операціях, вказаних в Таблиці.
Рішення про реєстрацію або рішення про відмову в реєстрації будуть прийматися комісіями створеними по дворівневому принципу:
центрального рівня (ДФС);
регіонального рівня (головні управління областей, м.Києва, офіс великих платників податків ДФС).
У спеціальний електронний Реєстр зупинених ПН/РК вносяться рішення комісій. І лише після цього вони вступають в силу.
Якщо таке рішення не прийнято та/або не внесено до Реєстру протягом 7 днів (робочих) з моменту отримання пояснень і документів – призупинена ПН або РК реєструється автоматично.
Передбачена форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК. Згідно з формою, в рішенні про відмову повинна обов’язково вказуватися чітко аргументована підстава такої відмови. Аж до зазначення конкретного документа (додаткова інформація), який був складений з порушеннями або не був поданий.
Рішення Комісії можна оскаржити двома способами (на вибір платника):
в адміністративному порядку (після набрання рішенням чинності платник протягом 10 днів календарних може звернутися в ДФС зі скаргою, яка направляється в електронному вигляді способом встановленим ДФС);
в суді (шляхом подання позову до адміністративного суду).
Постанова дає відповідь на питання, яке викликало найбільше обговорень після вступу в законну силу нових норм ПКУ: що робити платникам, чиї податкові накладні та розрахунки коригування були заблоковані, а пояснення і документи по ним до 01.12.2017 року не подано?
За новими правилами такі платники зможуть подати пояснення і копії підтверджуючих документів на розгляд комісій протягом 365 днів календарних (після виникнення податкових зобов’язань, відображених у заблокованих ПН/РК).
Зараз Мінфін України планує подальші обговорення проекту і приймає пропозиції щодо його удосконалення.
Корисну інформацію по даній темі можна також знайти перейшовши на сторінку