• ru
Адвокатська компанія
«Слинько та партнери»

Якщо Вас звинувачують в ухиленні від сплати податків

Якщо Вас звинувачують в ухиленні від сплати податків

В сучасних економічних реаліях країни все гостріше постає питання наповнення державного та місцевого бюджетів. Суспільні відносини в сфері формування їхньої дохідної частини здебільшого стосуються бізнесу, оскільки прямо залежать від сплати обов`язкових платежів та інших визначених законодавством джерел доходів юридичними та фізичними особами. В такому випадку реалізується зміст ст.67 Конституції України, яка передбачає обов’язок всіх громадян сплачувати податки і збори від трудової, інтелектуальної, творчої діяльності та інших джерел доходів. А де є законодавчий принцип, там є і механізм забезпечення його виконання. Податковий контроль із сторони держави, який виражається в діяльності Державної фіскальної служби, багатосторонній. Особливими його завданнями є, зрозуміло, нагляд за вчасною сплатою податків, правильністю та повнотою їх нарахування підконтрольними суб’єктами, дотримання вимог закону в проведенні касових і розрахункових операцій. Поряд із цим не менш важливою функцією є виявлення та припинення правопорушень.

Ухилення від сплати податків є чи не найбільш резонансним злочином сьогодення, особливо коли стосується діяльності бізнесових структур.

Хто може стати суб’єктом податкових злочинів?

Під суб’єкт вчинення даного кримінального правопорушення підпадає доволі велике коло осіб: по-перше, службова особа установи, підприємства або організації (форма власності не має значення): керівники та особи, наділені повноваженнями керівника, також інші службові особи, які уповноваженні підписувати фінансові документи, головні бухгалтери або уповноваженні на виконання їхніх функцій особи, заступники головного бухгалтера, службова особа податкового агента; по-друге, особа, яка здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи: платник податків, яким може бути резидент або нерезидент України, та податковий агент – фізична особа; по-третє, будь-яка особа, яка зобов’язана сплачувати податки, збори, інші обов’язкові платежі.

І ось, коли в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано кримінальне провадження за ст.212 КК України, для особи, яка зазнає кримінального переслідування, відкривається уся складність взаємопов’язаності податкового, кримінального та процесуального законодавства. Це пояснюється тим, що диспозиція даної статі носить бланкетний характер, тобто настання відповідальності потенційно залежить від діючих, на момент вчинення діяння, вимог податкового законодавства. В такій ситуації, подекуди, важко розібратись освіченим юристам підприємств, а що вже говорити про пересічних громадян.

Якщо є адвокат

Участь захисника в кримінальних провадженнях, пов’язаних із ухиленням від сплати податків, є вкрай важливою. Досвідчений спеціаліст, з багаторічним стажем роботи в даному напрямку, який добре орієнтується в тонкощах правового регулювання нарахування та сплати податків та інших загальнообов’язкових платежів, зробить все для захисту прав та інтересів свого клієнта, допоможе знайти вихід із складної кримінально-процесуальної ситуації. В зазначеній категорії справ важливо не ігнорувати навіть найменшу та, на перший погляд, дріб’язкову загрозу кримінальної відповідальності. Як показує процесуальна практика, у разі оголошення особі про підозру у вчиненні описаного злочину, до моменту вручення їй обвинувального акту, провадження «обростає» ще декількома епізодами, під приводом досудового розслідування в кримінальному провадженні за фактом ухилення від сплати податків проводяться слідчі дії по виявленню інших кримінальних правопорушень. Ще до внесення відомостей до ЄРДР за ст.212 КК України, слідчий підрозділу фінансового розслідування Державної фіскальної служби України, окрім Акту перевірки, нехай неофіційно, а вже володіє певною інформацією про потенційного підозрюваного. Розпочинаються безкінечні допити, обшуки, проводяться тимчасові доступи до документів, комп’ютерної техніки. Наслідок – деморалізується робота підприємства, бізнес працює на неповну силу, що призводить до фінансових втрат.

Участь адвоката скоротить тяганину із правоохоронними органами, сприятиме об’єктивному розслідуванню і дотриманню законності слідчими.

Допомога професійного захисника буде незамінною під час провадження першочергових слідчих дій. Від якісно побудованої стратегії захисту на перших етапах кримінального провадження, пов’язаному з наведеним складом злочину, прямо залежить можливість його закриття слідчим на стадії досудового розслідування, суддею у випадку направлення обвинувального акта до суду. Враховуючи специфіку складу зазначеного злочину, висококваліфікований адвокат піддасть сумніву:

  • наявність факту злочину;

  • правильність визначення в діях умислу;

  • наявність суспільної небезпеки в інкримінованому діянні;

  • правильність визначення слідчим моменту закінчення інкримінованого злочину;

  • правильність визначення слідчим способу вчинення інкримінованого злочину.

Крім того, адвокат здійснить заходи щодо виявлення обставин, за яких передбачено звільнення від кримінальної відповідальності, або не настання такої.

Однією з суттєвих обставин, яка має використовуватися стороною захисту, є встановлений порядок, згідно якого кримінальне провадження по факту несплати, або ухиленню від сплати податків, зборів та інших загальнообов’язкових платежів відкривається на підставі матеріалів перевірки лише після узгодження в адміністративному чи судовому порядку прийнятих за їх результатами податкових повідомлень-рішень. Швидка та якісна робота адвоката в оскарженні висновків фіскальної служби в адміністративному та судовому порядку дасть змогу завчасно вирішити спірну ситуацію та цим попередити можливе кримінальне переслідування. Будь-яку проблему легше вирішити спочатку, аніж пізніше боротися з її наслідками.

  • Компанія «Слинько та партнери» – компанія повного юридичного сервісу для сфери бізнесу і посадових осіб.
  • Наша Компанія об'єднує фахівців з досвідом більше 25 років, включаючи досвід роботи в правоохоронних і контролюючих органах. Ми завжди достовірно прогнозуємо дії правоохоронних і контролюючих органів, що дозволяє мінімізувати ризики і знайти найбільш ефективні шляхи захисту інтересів клієнта.
  • Ми гарантуємо високу якість послуг.
  • Ми забезпечуємо зворотній зв'язок відразу після Вашого звернення і в найкоротші терміни рекомендуємо стратегію по Вашій справі або питанню.
  • У нас справедливі ціни, які відповідають якості послуг.