• ru
Адвокатська компанія
«Слинько та партнери»

Зловживання впливом

Зловживання впливом

Стаття 369-2 КК України встановила відповідальність за чергове корупційне правопорушення. Характерна риса цієї категорії справ громадський резонанс.

Тому такі дії цікавлять органи слідства, як один з варіантів виявлення корупційних правопорушень, що межують з даванням-одержанням хабаря.

Зворотний бік такої активності – можливі порушення законних процедур і прав осіб, що потрапляють до числа підозрюваних. Саме тому важливо, щоб при першому ж сигналі про наявність кримінального провадження по зазначеній статті, була надана правова допомога адвокатом.

Досвідчений захисник відразу ж проконсультує Вас задля того, щоб Ви випадково не нашкодили собі. А також швидко і правильно відреагує на будь-які порушення і недоліки в діях сторони обвинувачення.

У статті ми розглянемо суть цієї норми і нюанси розслідування по ній. Розберемо, що і як повинні робити правоохоронні органи і яка роль адвоката.

У чому полягає зловживання впливом?

У ст.369-2 Кримінального кодексу України три частини, кожна передбачає відповідальність за певні діяння. Будь-яке з них може кваліфікуватися як зловживання впливом і відповідає певній частині статті. І так почнемо по порядку.

 • По частині першій.

Пропозиція (обіцянка) або надання неправомірної вигоди (НВ) безпосередньо людині, яка натомість пропонує (погоджується) або за надання зазначеної вигоди іншій (третій) особі, впливати на прийняття рішення особою, що виконує функції держави.

 • По частині другій.

Отримання НВ, прийняття пропозиції чи обіцянки її отримати особисто або для іншої (третьої) особи за вплив на прийняття особою, яка виконує функції держави, рішення. Або ініціювання (пропозиція, обіцянка) впливу, в обмін на отримання неправомірної вигоди.

 • По частині третій.

Прийняття пропозиції (обіцянки) або отримання НВ (для себе або третьої особи) за вплив на прийняття посадовцем, який виконує функції держави, рішення, при наявності факту вимагання такої вигоди.

Необхідно враховувати, що в ч.3 цієї норми кваліфікуючою ознакою є вимагання неправомірної вигоди. Наявність такої ознаки погіршує становище підозрюваного.

Особливості розслідування по ст.369-2 КК України

Щоб виявити факт скоєння цього злочину, а потім довести вину, проводяться слідчі дії. В тому числі, негласні (НСД). Кожна з них – це окрема процедура, яка повинна відповідати вимогам закону.

В першу чергу ці вимоги стосуються наявності дозволу слідчого судді на проведення НСД і документального оформлення їхніх результатів. Дозвіл на проведення слідчих дій приймається у формі офіційного документа – ухвали. Хід і результати документально фіксуються технічними засобами на відповідних носіях, а також в протоколі.

Таким чином, в разі проведення НСД, матеріали провадження повинні містити:

 • постанови та клопотання прокурора, слідчого (узгоджені з процесуальним керівником);

 • ухвали слідчого судді;

 • протоколи, де описані хід і результати дій, а також необхідні додатки до них.

Крім того, Кримінальний процесуальний кодекс України пред’являє конкретні вимоги до кожного з цих документів.

Якщо будь-якої інформації або реквізитів в них не вистачає, це привід визнати докази, отримані в ході цих дій, недопустимими. В результаті отримані слідством докази не враховуватимуться судом під час прийняття рішення, що збільшує шанси отримання виправдувального вироку.

Крім того, адвокат обов’язково перевіряє наступні моменти:

 • чи дотримано строки проведення слідчих дій;

 • чи належать докази, отримані в результаті проведення НСД, до предмету доказування в даному провадженні;

 • чи не було інших, крім зазначених вище, порушень в ході НСД.

Під час досудового розслідування дуже важливо правильно зафіксувати будь-яке, навіть незначне, відхилення від встановленого порядку. Адвокат зробить це правильно і своєчасно. А згодом використає це в суді в інтересах свого підзахисного.

Кому інкримінується ст.369-2 КК України?

Підозрюваним (обвинуваченим) може стати дієздатна людина, яка досягла 16-річчя. За 2-3 частинами ця особа не повинна бути наділена службовими повноваженнями, що дозволяють безпосередньо вплинути (в розумінні статті 369-2 КК) на прийняття рішення особою, що виконує функції держави.

Але при цьому у неї мають бути інші реальні можливості впливати на рішення особи, уповноваженої виконувати функції держави. Тобто, можливість вплинути повинна бути, але не пов’язана з займаною посадою.

Таким чином, за цією статтею можуть притягатися і безпосередньо службові особи. Але тільки за умови, що обіцяний / запропонований вплив вони можуть здійснювати, не використовуючи свої посадові повноваження. В іншому випадку, їх дії можуть бути кваліфіковані за іншими статтями КК України.

Вищезазначений підхід на даний час є дискусійним. Деякі вчені таку позицію не поділяють. У будь-якому випадку, остаточний висновок в кожному конкретному випадку можливо зробити виходячи з правового аналізу інших складових скоєних дій. Тобто – потрібен комплексний підхід.

Ще одне важливе питання: як визначити, що особа виконує функції держави?

Примітка до статті 369-2 Кримінального кодексу України відсилає нас до Закону «Про засади запобігання і протидії корупції» (п.п.1-3 ч.1 ст.4).

Там перераховані посади перших осіб держави, працівники багатьох державних органів і служб, а також місцевого самоврядування. Проблема в тому, що закон «Про засади запобігання і протидії корупції» більше не діє. Він втратив чинність, а стаття 369-2 КК України все одно посилається на нього.

Застосування норм Кримінального кодексу за аналогією забороняється самим же Кодексом (ч.4 ст.3).

При таких умовах правозастосування ст.369-2 КК України є проблематичним, а сама норма потребує доопрацювання.

Наявність невизначеності не виключає з боку слідчих органів помилок в кваліфікації дій за вказаною статтею. У таких випадках розібратися в ситуації, що склалася, допоможе адвокат.

Обвинувачення по ст.369-2 КК України: чим допоможе адвокат?

Головне завдання адвоката – ставити під сумнів усі дії слідчого і прокурора. Бажано, щоб у Вас якомога раніше з’явився захисник, що буде присутній при всіх слідчих діях (крім негласних) і ознайомиться з матеріалами справи.

Вивчивши документи, складені стороною обвинувачення, на предмет помилок и недоліків, адвокат зможе обернути їх на користь свого підзахисного.

Крім того, адвокат розробить лінію захисту, ініціює потрібні слідчі дії, підготує Вас до судових засідань і дачі показань.

Проведення такої роботи адвокатом, від самого початку кримінального провадження, збільшує шанси на успішний результат в геометричній прогресії.

 • Компанія «Слинько та партнери» – компанія повного юридичного сервісу для сфери бізнесу і посадових осіб.
 • Наша Компанія об'єднує фахівців з досвідом більше 25 років, включаючи досвід роботи в правоохоронних і контролюючих органах. Ми завжди достовірно прогнозуємо дії правоохоронних і контролюючих органів, що дозволяє мінімізувати ризики і знайти найбільш ефективні шляхи захисту інтересів клієнта.
 • Ми гарантуємо високу якість послуг.
 • Ми забезпечуємо зворотній зв'язок відразу після Вашого звернення і в найкоротші терміни рекомендуємо стратегію по Вашій справі або питанню.
 • У нас справедливі ціни, які відповідають якості послуг.