Стаття 369 Кримінального кодексу України належить до корупційних правопорушень. Тому кримінальні справи цієї категорії створюють резонанс і «стимулюють» правоохоронні органи на активну роботу.
Функції захисника в цьому випадку–піддавати сумніву законність дій з боку слідства, а будь-які можливі зловживання обернути на користь підзахисного.
Визначимо нюанси і важливі моменти розслідування по ст.369 КК України.
Ця стаття передбачає такі альтернативні форми діянь:
обіцянка, пропозиція надати неправомірну вигоду (НВ) службовій особі (або комусь іншому: наприклад, родичам службовця);
безпосереднє надання такої вигоди.
Кожне з цих діянь повинно мати єдину мету. А саме: мотивувати службовця використати свої повноваження (вчинити певні дії або, навпаки, утриматися від них) в інтересах того, хто пропонує/обіцяє НВ або на користь інших фізичних/юридичних осіб (третіх осіб).
Наприклад, родичі затриманого пропонують слідчому і прокурору 5000 грн за закриття кримінальної справи. Такі дії містять ознаки ст.369 Кримінального кодексу України.
Щоб довести факт вчинення цього злочину, часто використовуються негласні слідчі дії (НСД). Їхні особливості в наступному.
Відбуваються таємно від підозрюваного.
Типова ситуація: чиновник, якому запропонували НВ, звертається до правоохоронців і погоджується на конфіденційне співробітництво. Він призначає зустріч з підозрюваним – нібито, обговорити деталі угоди.
При цьому сам службовець і його кабінет обладнуються прихованими камерами і мікрофонами. Тому вся зустріч, дії і розмови фіксуються. А згодом – використовуються як докази вини.
Обмежують права людини.
У звичайній ситуації негласна зйомка, виїмка кореспонденції, прослуховування телефонних розмов вважаються порушенням прав людини.
Тому в рамках досудового розслідування рішення щодо проведення негласних слідчих дій приймається в особливому порядку. А їхні результати повинні бути правильно зафіксовані. Це зумовило третю особливість.
Рішення про проведення НСД та фіксація результатів.
Таке рішення приймає слідчий, прокурор, а для проведення деяких НСД (у випадках передбачених КПК) необхідно отримати дозвіл слідчого судді. Для цього подається клопотання прокурора або слідчого (при погодженні з прокурором).
Якщо цих документів немає, недодержані строки і є інші порушення – НСД проведені незаконно. А їхні результати (зібрана інформація) є недопустимими доказами і не можуть враховуватися судом.
Адвокат обов’язково ініціює це питання в суді і надає аргументи щодо недопустимості доказів, отриманих з порушеннями КПК.
Також захисник перевірить записи і протоколи про проведення НСД. Так він зможе визначити, чи правильно зафіксовані результати. А також виявити, чи не було в ході цих дій зловживань (провокації, шантажу, погроз).
Є 2 важливі деталі, які впливають на правильність кваліфікації.
По-перше, в справі обов’язково має фігурувати службова особа, якій нібито пропонується або надається неправомірна вигода. А для кваліфікації за ч.ч.2 і 4 ст.369 КК України такий службовець повинен займати відповідальне і особливо відповідальне становище.
В матеріалах справи повинні бути документи, які підтверджують статус службової особи, якій нібито пропонували / надавали НВ. Завдання адвоката – перевірити наявність і достовірність таких документів.
По-друге, неправомірною вигодою можуть бути не тільки гроші, майно, інші матеріальні речі. Це також нематеріальні вигоди і активи, послуги, пільги, переваги.
Щоб довести склад злочину по ст.369 КК України, слідству не обов’язково встановлювати, чи міг підозрюваний реально надати обіцяну неправомірну вигоду.
Але однозначно і безперечно сторона обвинувачення повинна довести, що підозрюваний точно і зрозуміло виклав суть своєї пропозиції або обіцянки службовцю. Досвідчений адвокат ретельно оцінює аргументи слідства, знаходить в них слабкі місця і розробляє надійну стратегію захисту.
У провадженні за статтею 369 КК України адвокат:
перевіряє наявність необхідних ухвал слідчого судді, постанов слідчого і прокурора;
аналізує записи (аудіо, відео) і протоколи негласних та інших слідчих дій, визначає, чи відповідають вони вимогам закону;
своєчасно знайомиться з матеріалами справи, оцінює аргументи сторони обвинувачення;
якщо є можливість – подає клопотання про визнання доказів обвинувачення недопустимими.
Участь адвоката у провадженні – своєрідна гарантія того, що сторона обвинувачення утримається від будь-яких зловживань. Адже досвідчений захисник оперативно реагує на будь-які порушення законних процедур.
Також він готує аргументовані заперечення у відповідь на обвинувачення, продумує ефективну стратегію захисту та реалізує її.