• ru
Адвокатська компанія
«Слинько та партнери»

Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі

Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі

Стаття 369 Кримінального кодексу України належить до корупційних правопорушень. Тому кримінальні справи цієї категорії створюють резонанс і «стимулюють» правоохоронні органи на активну роботу.

Функції захисника в цьому випадку–піддавати сумніву законність дій з боку слідства, а будь-які можливі зловживання обернути на користь підзахисного.

Визначимо нюанси і важливі моменти розслідування по ст.369 КК України.

Які дії кваліфікуються по ст.369 КК України?

Ця стаття передбачає такі альтернативні форми діянь:

 • обіцянка, пропозиція надати неправомірну вигоду (НВ) службовій особі (або комусь іншому: наприклад, родичам службовця);

 • безпосереднє надання такої вигоди.

Кожне з цих діянь повинно мати єдину мету. А саме: мотивувати службовця використати свої повноваження (вчинити певні дії або, навпаки, утриматися від них) в інтересах того, хто пропонує/обіцяє НВ або на користь інших фізичних/юридичних осіб (третіх осіб).

Наприклад, родичі затриманого пропонують слідчому і прокурору 5000 грн за закриття кримінальної справи. Такі дії містять ознаки ст.369 Кримінального кодексу України.

Особливості доказування ст.369 КК України

Щоб довести факт вчинення цього злочину, часто використовуються негласні слідчі дії (НСД). Їхні особливості в наступному.

 • Відбуваються таємно від підозрюваного.

Типова ситуація: чиновник, якому запропонували НВ, звертається до правоохоронців і погоджується на конфіденційне співробітництво. Він призначає зустріч з підозрюваним – нібито, обговорити деталі угоди.

При цьому сам службовець і його кабінет обладнуються прихованими камерами і мікрофонами. Тому вся зустріч, дії і розмови фіксуються. А згодом – використовуються як докази вини.

 • Обмежують права людини.

У звичайній ситуації негласна зйомка, виїмка кореспонденції, прослуховування телефонних розмов вважаються порушенням прав людини.

Тому в рамках досудового розслідування рішення щодо проведення негласних слідчих дій приймається в особливому порядку. А їхні результати повинні бути правильно зафіксовані. Це зумовило третю особливість.

 • Рішення про проведення НСД та фіксація результатів.

  Як повернути борг?

Таке рішення приймає слідчий, прокурор, а для проведення деяких НСД (у випадках передбачених КПК) необхідно отримати дозвіл слідчого судді. Для цього подається клопотання прокурора або слідчого (при погодженні з прокурором).

Якщо цих документів немає, недодержані строки і є інші порушення – НСД проведені незаконно. А їхні результати (зібрана інформація) є недопустимими доказами і не можуть враховуватися судом.

Адвокат обов’язково ініціює це питання в суді і надає аргументи щодо недопустимості доказів, отриманих з порушеннями КПК.

Також захисник перевірить записи і протоколи про проведення НСД. Так він зможе визначити, чи правильно зафіксовані результати. А також виявити, чи не було в ході цих дій зловживань (провокації, шантажу, погроз).

Інші нюанси статті 369 КК України

Є 2 важливі деталі, які впливають на правильність кваліфікації.

По-перше, в справі обов’язково має фігурувати службова особа, якій нібито пропонується або надається неправомірна вигода. А для кваліфікації за ч.ч.2 і 4 ст.369 КК України такий службовець повинен займати відповідальне і особливо відповідальне становище.

В матеріалах справи повинні бути документи, які підтверджують статус службової особи, якій нібито пропонували / надавали НВ. Завдання адвоката – перевірити наявність і достовірність таких документів.

По-друге, неправомірною вигодою можуть бути не тільки гроші, майно, інші матеріальні речі. Це також нематеріальні вигоди і активи, послуги, пільги, переваги.

Щоб довести склад злочину по ст.369 КК України, слідству не обов’язково встановлювати, чи міг підозрюваний реально надати обіцяну неправомірну вигоду.

Але однозначно і безперечно сторона обвинувачення повинна довести, що підозрюваний точно і зрозуміло виклав суть своєї пропозиції або обіцянки службовцю. Досвідчений адвокат ретельно оцінює аргументи слідства, знаходить в них слабкі місця і розробляє надійну стратегію захисту.

  Чи потрібен адвокат у кримінальному провадженні по ухиленню від сплати податків?

Роль адвоката при обвинуваченні за ст.369 КК України

У провадженні за статтею 369 КК України адвокат:

 • перевіряє наявність необхідних ухвал слідчого судді, постанов слідчого і прокурора;

 • аналізує записи (аудіо, відео) і протоколи негласних та інших слідчих дій, визначає, чи відповідають вони вимогам закону;

 • своєчасно знайомиться з матеріалами справи, оцінює аргументи сторони обвинувачення;

 • якщо є можливість – подає клопотання про визнання доказів обвинувачення недопустимими.

Участь адвоката у провадженні – своєрідна гарантія того, що сторона обвинувачення утримається від будь-яких зловживань. Адже досвідчений захисник оперативно реагує на будь-які порушення законних процедур.

Також він готує аргументовані заперечення у відповідь на обвинувачення, продумує ефективну стратегію захисту та реалізує її.

 • Компанія «Слинько та партнери» – компанія повного юридичного сервісу для сфери бізнесу і посадових осіб.
 • Наша Компанія об'єднує фахівців з досвідом більше 25 років, включаючи досвід роботи в правоохоронних і контролюючих органах. Ми завжди достовірно прогнозуємо дії правоохоронних і контролюючих органів, що дозволяє мінімізувати ризики і знайти найбільш ефективні шляхи захисту інтересів клієнта.
 • Ми гарантуємо високу якість послуг.
 • Ми забезпечуємо зворотній зв'язок відразу після Вашого звернення і в найкоротші терміни рекомендуємо стратегію по Вашій справі або питанню.
 • У нас справедливі ціни, які відповідають якості послуг.